Neo Geo: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
No edit summary |
(Region updated.) |
||
Line 39: | Line 39: | ||
|JP/NA/EU | |JP/NA/EU | ||
|{{Ratings|Art of Fighting 2}} | |{{Ratings|Art of Fighting 2}} | ||
|- | |||
|[[Art of Fighting 3: The Path of the Warrior]] | |||
|2011 | |||
|Fighting | |||
|JP/NA/EU | |||
|- | |- | ||
|[[ASO II: Last Guardian]] | |[[ASO II: Last Guardian]] | ||
Line 144: | Line 149: | ||
|[[Joy Joy Kid]] | |[[Joy Joy Kid]] | ||
|2011 | |2011 | ||
| | |Puzzle | ||
|JP | |JP | ||
|{{Ratings|Joy Joy Kid}} | |{{Ratings|Joy Joy Kid}} | ||
Line 175: | Line 180: | ||
|2012 | |2012 | ||
|Fighting | |Fighting | ||
|JP | |JP/NA/EU | ||
|{{Ratings|The King of Fighters '98: Dream Match Never Ends}} | |{{Ratings|The King of Fighters '98: Dream Match Never Ends}} | ||
|- | |- | ||
Line 181: | Line 186: | ||
|2012 | |2012 | ||
|Fighting | |Fighting | ||
|JP | |JP/NA/EU | ||
|{{Ratings|The King of Fighters '99: Millennium Battle}} | |{{Ratings|The King of Fighters '99: Millennium Battle}} | ||
|- | |- | ||
Line 229: | Line 234: | ||
|2010 | |2010 | ||
|Puzzle | |Puzzle | ||
|JP/NA | |JP/NA/EU | ||
|{{Ratings|Magical Drop III}} | |{{Ratings|Magical Drop III}} | ||
|- | |- | ||
Line 255: | Line 260: | ||
|JP/NA/EU | |JP/NA/EU | ||
|{{Ratings|Metal Slug 3}} | |{{Ratings|Metal Slug 3}} | ||
|- | |||
|[[Metal Slug 4]] | |||
|2012 | |||
|Run and Gun | |||
|JP/NA/EU | |||
|{{Ratings|Metal Slug 4}} | |||
|- | |- | ||
|[[Metal Slug X]] | |[[Metal Slug X]] | ||
Line 262: | Line 273: | ||
|{{Ratings|Metal Slug X}} | |{{Ratings|Metal Slug X}} | ||
|- id="N" | |- id="N" | ||
|[[NAM-1975]] | |||
|2013 | |||
|Action | |||
|JP/NA/EU | |||
|{{Ratings|NAM-1975}} | |||
|- | |||
|[[Neo Turf Masters]] aka [[Big Tournament Golf]] | |[[Neo Turf Masters]] aka [[Big Tournament Golf]] | ||
|2008 | |2008 | ||
Line 283: | Line 300: | ||
|2012 | |2012 | ||
|Fighting | |Fighting | ||
|JP/NA | |JP/NA/EU | ||
|{{Ratings|Ninja Master's}} | |{{Ratings|Ninja Master's}} | ||
|- id="P" | |- id="P" | ||
Line 295: | Line 312: | ||
|2012 | |2012 | ||
|Fighting | |Fighting | ||
|JP/NA | |JP/NA/EU | ||
|{{Ratings|Real Bout Fatal Fury}} | |{{Ratings|Real Bout Fatal Fury}} | ||
|- | |- | ||
Line 301: | Line 318: | ||
|2012 | |2012 | ||
|Fighting | |Fighting | ||
|JP/NA | |JP/NA/EU | ||
|{{Ratings|Real Bout Fatal Fury 2: The Newcomers}} | |{{Ratings|Real Bout Fatal Fury 2: The Newcomers}} | ||
|- | |- | ||
Line 307: | Line 324: | ||
|2012 | |2012 | ||
|Fighting | |Fighting | ||
|JP/NA | |JP/NA/EU | ||
|{{Ratings|Real Bout Fatal Fury Special}} | |{{Ratings|Real Bout Fatal Fury Special}} | ||
|- id="S" | |- id="S" | ||
Line 337: | Line 354: | ||
|2012 | |2012 | ||
|Beat 'em up | |Beat 'em up | ||
|JP | |JP/NA/EU | ||
|{{Ratings|Sengoku}} | |{{Ratings|Sengoku}} | ||
|- | |- | ||
|[[Sengoku 2]] aka [[Sengoku Denshou 2]] | |[[Sengoku 2]] aka [[Sengoku Denshou 2]] | ||
|2012 | |2012 | ||
|Beat 'em up | |||
|JP/NA/EU | |||
|{{Ratings|Sengoku 2}} | |||
|- | |||
|[[Sengoku 3]] aka [[Sengoku Denshou 2001]] | |||
|2013 | |||
|Beat 'em up | |Beat 'em up | ||
|JP/NA | |JP/NA | ||
Line 361: | Line 384: | ||
|2012 | |2012 | ||
|Run and gun | |Run and gun | ||
|JP | |JP/NA/EU | ||
|{{Ratings|Shock Troopers: 2nd Squad}} | |{{Ratings|Shock Troopers: 2nd Squad}} | ||
|- | |- | ||
Line 427: | Line 450: | ||
|2011 | |2011 | ||
|Fighting | |Fighting | ||
|JP | |JP/NA/EU | ||
|{{Ratings|World Heroes 2}} | |{{Ratings|World Heroes 2}} | ||
|- | |- | ||
Line 433: | Line 456: | ||
|2011 | |2011 | ||
|Fighting | |Fighting | ||
|JP | |JP/NA/EU | ||
|{{Ratings|World Heroes 2 Jet}} | |{{Ratings|World Heroes 2 Jet}} | ||
|- | |- |