79,221
edits
(19 intermediate revisions by the same user not shown) | |||
Line 202: | Line 202: | ||
!Publisher | !Publisher | ||
!Examples | !Examples | ||
|- | |||
|00 | |||
|[[:Category:Nintendo (Publisher)|Nintendo]] and [[NES]], [[Super Nintendo]], and [[Nintendo 64]] Virtual Console titles | |||
|{{#dpl:titlematch=____00|redirects=only|count=3|mode=inline|inlinetext=<nowiki>, </nowiki>|notcategory=Not GameID|notcategory=Unofficial GameID}} | |||
|- | |- | ||
|01 | |01 | ||
Line 244: | Line 248: | ||
|- | |- | ||
|20 | |20 | ||
|[[:Category:DSI Games (Publisher)|DSI Games]], [[:Category:ZOO Digital Publishing (Publisher)|ZOO Digital Publishing]] | |[[:Category:DSI Games (Publisher)|DSI Games]], [[:Category:QVS International (Publisher)|QVS International]], [[:Category:ZOO Digital Publishing (Publisher)|ZOO Digital Publishing]] | ||
|{{#dpl:titlematch=____20|redirects=only|count=3|mode=inline|inlinetext=<nowiki>, </nowiki>|notcategory=Not GameID|notcategory=Unofficial GameID}} | |{{#dpl:titlematch=____20|redirects=only|count=3|mode=inline|inlinetext=<nowiki>, </nowiki>|notcategory=Not GameID|notcategory=Unofficial GameID}} | ||
|- | |- | ||
Line 274: | Line 278: | ||
|[[:Category:MediaKite (Publisher)|MediaKite]] | |[[:Category:MediaKite (Publisher)|MediaKite]] | ||
|{{#dpl:titlematch=____2Q|redirects=only|count=3|mode=inline|inlinetext=<nowiki>, </nowiki>|notcategory=Not GameID|notcategory=Unofficial GameID}} | |{{#dpl:titlematch=____2Q|redirects=only|count=3|mode=inline|inlinetext=<nowiki>, </nowiki>|notcategory=Not GameID|notcategory=Unofficial GameID}} | ||
|- | |- | ||
|36 | |36 | ||
Line 308: | Line 308: | ||
|- | |- | ||
|54 | |54 | ||
|2K Games ([[:Category:Rockstar Games (Publisher)|Rockstar Games]], [[:Category:2K Play (Publisher)|2K Play]] formerly [[:Category:Global Star Software (Publisher)|Global Star Software]]), [[:Category: Rockstar Games (Publisher)|Rockstar Games]] | |[[:Category:2K Games (Publisher)|2K Games]] ([[:Category:Rockstar Games (Publisher)|Rockstar Games]], [[:Category:2K Play (Publisher)|2K Play]] formerly [[:Category:Global Star Software (Publisher)|Global Star Software]], [[:Category:2K Sports (Publisher)|2K Sports]]), [[:Category: Rockstar Games (Publisher)|Rockstar Games]] | ||
|{{#dpl:titlematch=____54|redirects=only|count=3|mode=inline|inlinetext=<nowiki>, </nowiki>|notcategory=Not GameID|notcategory=Unofficial GameID}} | |{{#dpl:titlematch=____54|redirects=only|count=3|mode=inline|inlinetext=<nowiki>, </nowiki>|notcategory=Not GameID|notcategory=Unofficial GameID}} | ||
|- | |- | ||
Line 352: | Line 352: | ||
|- | |- | ||
|69 | |69 | ||
|[[:Category:Electronic Arts (Publisher)|Electronic Arts]], [[:Category:EA Sports (Publisher)|EA Sports]], [[:Category:MTV Games (Publisher)|MTV Games]] | |[[:Category:Electronic Arts (Publisher)|Electronic Arts]], [[:Category:EA Sports BIG (Publisher)|EA Sports BIG]], [[:Category:MTV Games (Publisher)|MTV Games]] | ||
|{{#dpl:titlematch=____69|redirects=only|count=3|mode=inline|inlinetext=<nowiki>, </nowiki>|notcategory=Not GameID|notcategory=Unofficial GameID}} | |{{#dpl:titlematch=____69|redirects=only|count=3|mode=inline|inlinetext=<nowiki>, </nowiki>|notcategory=Not GameID|notcategory=Unofficial GameID}} | ||
|- | |- | ||
Line 400: | Line 400: | ||
|- | |- | ||
|70 | |70 | ||
|[[:Category:Atari (Publisher)|Atari]] | |[[:Category:Atari (Publisher)|Atari]] / [[:Category:Infogrames (Publisher)|Infogrames]] | ||
|{{#dpl:titlematch=____70|redirects=only|count=3|mode=inline|inlinetext=<nowiki>, </nowiki>|notcategory=Not GameID|notcategory=Unofficial GameID}} | |{{#dpl:titlematch=____70|redirects=only|count=3|mode=inline|inlinetext=<nowiki>, </nowiki>|notcategory=Not GameID|notcategory=Unofficial GameID}} | ||
|- | |- | ||
Line 526: | Line 526: | ||
|[[:Category:Alternative Software (Publisher)|Alternative Software]] | |[[:Category:Alternative Software (Publisher)|Alternative Software]] | ||
|{{#dpl:titlematch=____AU|redirects=only|count=3|mode=inline|inlinetext=<nowiki>, </nowiki>|notcategory=Not GameID|notcategory=Unofficial GameID}} | |{{#dpl:titlematch=____AU|redirects=only|count=3|mode=inline|inlinetext=<nowiki>, </nowiki>|notcategory=Not GameID|notcategory=Unofficial GameID}} | ||
|- | |||
|AX | |||
|[[:Category:Vivendi Games (Publisher)|Vivendi Games]] | |||
|{{#dpl:titlematch=____AX|redirects=only|count=3|mode=inline|inlinetext=<nowiki>, </nowiki>|notcategory=Not GameID|notcategory=Unofficial GameID}} | |||
|- | |- | ||
|B0 | |B0 | ||
Line 870: | Line 874: | ||
|[[:Category:505 Games (Publisher)|505 Games]] | |[[:Category:505 Games (Publisher)|505 Games]] | ||
|{{#dpl:titlematch=____JZ|redirects=only|count=3|mode=inline|inlinetext=<nowiki>, </nowiki>|notcategory=Not GameID|notcategory=Unofficial GameID}} | |{{#dpl:titlematch=____JZ|redirects=only|count=3|mode=inline|inlinetext=<nowiki>, </nowiki>|notcategory=Not GameID|notcategory=Unofficial GameID}} | ||
|- | |||
|K3 | |||
|[[:Category:Coca-Cola Japan (Publisher)|Coca-Cola Japan]] | |||
|{{#dpl:titlematch=____K2|redirects=only|count=3|mode=inline|inlinetext=<nowiki>, </nowiki>|notcategory=Not GameID|notcategory=Unofficial GameID}} | |||
|- | |- | ||
|K3 | |K3 | ||
Line 904: | Line 912: | ||
|- | |- | ||
|KM | |KM | ||
|[[:Category:Deep Silver (Publisher)|Deep Silver]]<sup>EU</sup> / [[:Category:Ravens Court (Publisher)|Ravens Court]] | |[[:Category:Deep Silver (Publisher)|Deep Silver]]<sup>EU</sup> / [[:Category:Ravens Court (Publisher)|Ravens Court]] / [[:Category:BrainGame Publishing (Publisher)|BrainGame Publishing]] | ||
|{{#dpl:titlematch=____KM|redirects=only|count=3|mode=inline|inlinetext=<nowiki>, </nowiki>|notcategory=Not GameID|notcategory=Unofficial GameID}} | |{{#dpl:titlematch=____KM|redirects=only|count=3|mode=inline|inlinetext=<nowiki>, </nowiki>|notcategory=Not GameID|notcategory=Unofficial GameID}} | ||
|- | |- | ||
Line 1,212: | Line 1,220: | ||
|- | |- | ||
|Q2 | |Q2 | ||
|[[:Category: | |[[:Category:Santa Entertainment (Publisher)|Santa Entertainment]] | ||
|{{#dpl:titlematch=____Q2|redirects=only|count=3|mode=inline|inlinetext=<nowiki>, </nowiki>|notcategory=Not GameID|notcategory=Unofficial GameID}} | |{{#dpl:titlematch=____Q2|redirects=only|count=3|mode=inline|inlinetext=<nowiki>, </nowiki>|notcategory=Not GameID|notcategory=Unofficial GameID}} | ||
|- | |- | ||
Line 1,274: | Line 1,282: | ||
|[[:Category:Press Play (Publisher)|Press Play]] | |[[:Category:Press Play (Publisher)|Press Play]] | ||
|{{#dpl:titlematch=____QX|redirects=only|count=3|mode=inline|inlinetext=<nowiki>, </nowiki>|notcategory=Not GameID|notcategory=Unofficial GameID}} | |{{#dpl:titlematch=____QX|redirects=only|count=3|mode=inline|inlinetext=<nowiki>, </nowiki>|notcategory=Not GameID|notcategory=Unofficial GameID}} | ||
|- | |||
|QZ | |||
|[[:Category:Hands-On Mobile (Publisher)|Hands-On Mobile]] | |||
|{{#dpl:titlematch=____QZ|redirects=only|count=3|mode=inline|inlinetext=<nowiki>, </nowiki>|notcategory=Not GameID|notcategory=Unofficial GameID}} | |||
|- | |- | ||
|RA | |RA | ||
Line 1,326: | Line 1,338: | ||
|[[:Category:SouthPeak Games (Publisher)|SouthPeak Games]] | |[[:Category:SouthPeak Games (Publisher)|SouthPeak Games]] | ||
|{{#dpl:titlematch=____S5|redirects=only|count=3|mode=inline|inlinetext=<nowiki>, </nowiki>|notcategory=Not GameID|notcategory=Unofficial GameID}} | |{{#dpl:titlematch=____S5|redirects=only|count=3|mode=inline|inlinetext=<nowiki>, </nowiki>|notcategory=Not GameID|notcategory=Unofficial GameID}} | ||
|- | |||
|SC | |||
|[[:Category:Coca-Cola Japan (Publisher)|Coca-Cola Japan]] | |||
|{{#dpl:titlematch=____SC|redirects=only|count=3|mode=inline|inlinetext=<nowiki>, </nowiki>|notcategory=Not GameID|notcategory=Unofficial GameID}} | |||
|- | |- | ||
|SH | |SH | ||
Line 1,624: | Line 1,640: | ||
|- | |- | ||
|YD | |YD | ||
|[[:Category:Infinite_Dreams_( | |[[:Category:Infinite_Dreams_(Publisher)|Infinite Dreams]] | ||
|{{#dpl:titlematch=____YD|redirects=only|count=3|mode=inline|inlinetext=<nowiki>, </nowiki>|notcategory=Not GameID|notcategory=Unofficial GameID}} | |{{#dpl:titlematch=____YD|redirects=only|count=3|mode=inline|inlinetext=<nowiki>, </nowiki>|notcategory=Not GameID|notcategory=Unofficial GameID}} | ||
|- | |- | ||
Line 1,670: | Line 1,686: | ||
|[[:Category:Ntreev Soft (Publisher)|Ntreev Soft]] | |[[:Category:Ntreev Soft (Publisher)|Ntreev Soft]] | ||
|{{#dpl:titlematch=____Z4|redirects=only|count=3|mode=inline|inlinetext=<nowiki>, </nowiki>|notcategory=Not GameID|notcategory=Unofficial GameID}} | |{{#dpl:titlematch=____Z4|redirects=only|count=3|mode=inline|inlinetext=<nowiki>, </nowiki>|notcategory=Not GameID|notcategory=Unofficial GameID}} | ||
|- | |||
|Z5 | |||
|[[:Category:Shinsegae I&C (Publisher)|Shinsegae I&C]] | |||
|{{#dpl:titlematch=____Z5|redirects=only|count=3|mode=inline|inlinetext=<nowiki>, </nowiki>|notcategory=Not GameID|notcategory=Unofficial GameID}} | |||
|- | |- | ||
|ZA | |ZA | ||
Line 1,714: | Line 1,734: | ||
|[[:Category:TopWare Interactive (Publisher)|TopWare Interactive]] | |[[:Category:TopWare Interactive (Publisher)|TopWare Interactive]] | ||
|{{#dpl:titlematch=____ZX|redirects=only|count=3|mode=inline|inlinetext=<nowiki>, </nowiki>|notcategory=Not GameID|notcategory=Unofficial GameID}} | |{{#dpl:titlematch=____ZX|redirects=only|count=3|mode=inline|inlinetext=<nowiki>, </nowiki>|notcategory=Not GameID|notcategory=Unofficial GameID}} | ||
|- | |||
|ZZ | |||
|[[:Category:Nintendo (Publisher)|Nintendo]] | |||
|{{#dpl:titlematch=____ZZ|redirects=only|count=3|mode=inline|inlinetext=<nowiki>, </nowiki>|notcategory=Not GameID|notcategory=Unofficial GameID}} | |||
|} | |} | ||