2,226
edits
(More) |
(add Pinocchio's Puzzle) |
||
(18 intermediate revisions by 2 users not shown) | |||
Line 934: | Line 934: | ||
|- | |- | ||
|[[Hirameki Card Battle: Mekuruca]] | |[[Hirameki Card Battle: Mekuruca]] | ||
| | |2009 | ||
|JP | |JP | ||
|{{Ratings|Hirameki Card Battle: Mekuruca}} | |{{Ratings|Hirameki Card Battle: Mekuruca}} | ||
Line 985: | Line 985: | ||
|[[Jam City Rollergirls]] | |[[Jam City Rollergirls]] | ||
|2011 | |2011 | ||
| | |NA/EU | ||
|{{Ratings|Jam City Rollergirls}} | |{{Ratings|Jam City Rollergirls}} | ||
|- | |- | ||
Line 1,019: | Line 1,019: | ||
|- | |- | ||
|[[Jintori Action! Taikōkenchi: Karakuri Shiro no Nazo]] | |[[Jintori Action! Taikōkenchi: Karakuri Shiro no Nazo]] | ||
| | |2009 | ||
|JP | |JP | ||
|{{Ratings|Jintori Action! Taikōkenchi: Karakuri Shiro no Nazo}} | |{{Ratings|Jintori Action! Taikōkenchi: Karakuri Shiro no Nazo}} | ||
Line 1,034: | Line 1,034: | ||
|- id="K" | |- id="K" | ||
|[[Kaku! Ugoku! Tsukamaeru! Sensei Wii]] | |[[Kaku! Ugoku! Tsukamaeru! Sensei Wii]] | ||
| | |2010 | ||
|JP | |JP | ||
|{{Ratings|Kaku! Ugoku! Tsukamaeru! Sensei Wii}} | |{{Ratings|Kaku! Ugoku! Tsukamaeru! Sensei Wii}} | ||
|- | |- | ||
|[[Kanken: Minna de Wai Wai Kanji Nou]] | |[[Kanken: Minna de Wai Wai Kanji Nou]] | ||
| | |2010 | ||
|JP | |JP | ||
|{{Ratings|Kanken: Minna de Wai Wai Kanji Nou}} | |{{Ratings|Kanken: Minna de Wai Wai Kanji Nou}} | ||
|- | |- | ||
|[[Kappa-kun to Asobou: Kappa-kun no Ota no Shimikai]] | |[[Kappa-kun to Asobou: Kappa-kun no Ota no Shimikai]] | ||
| | |2008 | ||
|JP | |JP | ||
|{{Ratings|Kappa-kun to Asobou: Kappa-kun no Ota no Shimikai}} | |{{Ratings|Kappa-kun to Asobou: Kappa-kun no Ota no Shimikai}} | ||
|- | |- | ||
|[[Kappa-kun to Asobou: Kappa-kun to 3 Biki no Koneko]] | |[[Kappa-kun to Asobou: Kappa-kun to 3 Biki no Koneko]] | ||
| | |2009 | ||
|JP | |JP | ||
|{{Ratings|Kappa-kun to Asobou: Kappa-kun to 3 Biki no Koneko}} | |{{Ratings|Kappa-kun to Asobou: Kappa-kun to 3 Biki no Koneko}} | ||
|- | |- | ||
|[[Kappa-kun to Asobou: Kappa-kun to Mori no Nakamatachi]] | |[[Kappa-kun to Asobou: Kappa-kun to Mori no Nakamatachi]] | ||
| | |2009 | ||
|JP | |JP | ||
|{{Ratings|Kappa-kun to Asobou: Kappa-kun to Mori no Nakamatachi}} | |{{Ratings|Kappa-kun to Asobou: Kappa-kun to Mori no Nakamatachi}} | ||
Line 1,069: | Line 1,069: | ||
|- | |- | ||
|[[Kentei TV! Wii: Minna de Gotouchi Quiz Battle]] | |[[Kentei TV! Wii: Minna de Gotouchi Quiz Battle]] | ||
| | |2009 | ||
|JP | |JP | ||
|{{Ratings|Kentei TV! Wii: Minna de Gotouchi Quiz Battle}} | |{{Ratings|Kentei TV! Wii: Minna de Gotouchi Quiz Battle}} | ||
|- | |- | ||
|[[Kentōshi: Furi Furi Boxing]] | |[[Kentōshi: Furi Furi Boxing]] | ||
| | |2009 | ||
|JP | |JP | ||
|{{Ratings|Kentōshi: Furi Furi Boxing}} | |{{Ratings|Kentōshi: Furi Furi Boxing}} | ||
|- | |- | ||
|[[Kodomo Kyōiku Terebi Wii: Aiue Ōchan]] | |[[Kodomo Kyōiku Terebi Wii: Aiue Ōchan]] | ||
| | |2009 | ||
|JP | |JP | ||
|{{Ratings|Kodomo Kyōiku Terebi Wii: Aiue Ōchan}} | |{{Ratings|Kodomo Kyōiku Terebi Wii: Aiue Ōchan}} | ||
|- | |- | ||
|[[Kodomo Kyōiku Terebi Wii: Aiue Ōmuzu]] | |[[Kodomo Kyōiku Terebi Wii: Aiue Ōmuzu]] | ||
| | |2009 | ||
|JP | |JP | ||
|{{Ratings|Kodomo Kyōiku Terebi Wii: Aiue Ōmuzu}} | |{{Ratings|Kodomo Kyōiku Terebi Wii: Aiue Ōmuzu}} | ||
|- | |- | ||
|[[Kotoba no Puzzle: Mojipittan Wii]] | |[[Kotoba no Puzzle: Mojipittan Wii]] | ||
| | |2008 | ||
|JP | |JP | ||
|{{Ratings|Kotoba no Puzzle: Mojipittan Wii}} | |{{Ratings|Kotoba no Puzzle: Mojipittan Wii}} | ||
Line 1,139: | Line 1,139: | ||
|- | |- | ||
|[[Let's Zenryoku Hitchhike]] | |[[Let's Zenryoku Hitchhike]] | ||
| | |2009 | ||
|JP | |JP | ||
|{{Ratings|Let's Zenryoku Hitchhike}} | |{{Ratings|Let's Zenryoku Hitchhike}} | ||
|- | |- | ||
|[[Licca-chan Oshare House]] | |[[Licca-chan Oshare House]] | ||
| | |2009 | ||
|JP | |JP | ||
|{{Ratings|Licca-chan Oshare House}} | |{{Ratings|Licca-chan Oshare House}} | ||
Line 1,159: | Line 1,159: | ||
|- | |- | ||
|[[Line Attack Heroes]] | |[[Line Attack Heroes]] | ||
| | |2010 | ||
|JP | |JP | ||
|{{Ratings|Line Attack Heroes}} | |{{Ratings|Line Attack Heroes}} | ||
Line 1,269: | Line 1,269: | ||
|- | |- | ||
|[[Miffy's World]] | |[[Miffy's World]] | ||
| | |2010 | ||
|EU | |EU | ||
|{{Ratings|Miffy's World}} | |{{Ratings|Miffy's World}} | ||
Line 1,279: | Line 1,279: | ||
|- | |- | ||
|[[Minna de Asobou: Koinu de Kururin]] | |[[Minna de Asobou: Koinu de Kururin]] | ||
| | |2008 | ||
|JP | |JP | ||
|{{Ratings|Minna de Asobou: Koinu de Kururin}} | |{{Ratings|Minna de Asobou: Koinu de Kururin}} | ||
|- | |- | ||
|[[Minna de Taisen Puzzle: Shanghai Wii]] | |[[Minna de Taisen Puzzle: Shanghai Wii]] | ||
| | |2009 | ||
|JP | |JP | ||
|{{Ratings|Minna de Taisen Puzzle: Shanghai Wii}} | |{{Ratings|Minna de Taisen Puzzle: Shanghai Wii}} | ||
|- | |- | ||
|[[Minna de Tobikome! Penguin Diving: Hooper Looper]] | |[[Minna de Tobikome! Penguin Diving: Hooper Looper]] | ||
| | |2009 | ||
|JP | |JP | ||
|{{Ratings|Minna de Tobikome! Penguin Diving: Hooper Looper}} | |{{Ratings|Minna de Tobikome! Penguin Diving: Hooper Looper}} | ||
|- | |- | ||
|[[Minna no Theater Wii]] | |[[Minna no Theater Wii]] | ||
| | |2009 | ||
|JP | |JP | ||
|{{Ratings|Minna no Theater Wii}} | |{{Ratings|Minna no Theater Wii}} | ||
Line 1,350: | Line 1,350: | ||
|[[My Aquarium 2]] | |[[My Aquarium 2]] | ||
|2010 | |2010 | ||
| | |JP/NA/EU | ||
|{{Ratings|My Aquarium 2}} | |{{Ratings|My Aquarium 2}} | ||
|- | |- | ||
|[[My Dolphin]] aka [[Sea Farm: Iruka to Watashi no Showtime]] | |[[My Dolphin]] aka [[Sea Farm: Iruka to Watashi no Showtime]] | ||
|2009 | |2009 | ||
| | |JP/NA | ||
|{{Ratings|My Dolphin}} | |{{Ratings|My Dolphin}} | ||
|- | |- | ||
Line 1,424: | Line 1,424: | ||
|- | |- | ||
|[[Osu! Exercise Dōjō]] | |[[Osu! Exercise Dōjō]] | ||
| | |2010 | ||
|JP | |JP | ||
|{{Ratings|Osu! Exercise Dōjō}} | |{{Ratings|Osu! Exercise Dōjō}} | ||
|- | |- | ||
|[[Othello]] | |[[Othello]] | ||
| | |2009 | ||
|JP | |JP | ||
|{{Ratings|Othello}} | |{{Ratings|Othello}} | ||
|- | |- | ||
|[[Ouchi de Mugen Puchi Puchi Wii]] | |[[Ouchi de Mugen Puchi Puchi Wii]] | ||
| | |2008 | ||
|JP | |JP | ||
|{{Ratings|Ouchi de Mugen Puchi Puchi Wii}} | |{{Ratings|Ouchi de Mugen Puchi Puchi Wii}} | ||
|- | |- | ||
|[[Out of Galaxy: Gin no Kōshika]] | |[[Out of Galaxy: Gin no Kōshika]] | ||
| | |2009 | ||
|JP | |JP | ||
|{{Ratings|Out of Galaxy: Gin no Kōshika}} | |{{Ratings|Out of Galaxy: Gin no Kōshika}} | ||
Line 1,484: | Line 1,484: | ||
|- | |- | ||
|[[Phalanx]] | |[[Phalanx]] | ||
| | |2009 | ||
|JP | |JP | ||
|{{Ratings|Phalanx}} | |{{Ratings|Phalanx}} | ||
Line 1,517: | Line 1,517: | ||
|JP/NA/EU | |JP/NA/EU | ||
|{{Ratings|PictureBook Games: Pop-Up Pursuit}} | |{{Ratings|PictureBook Games: Pop-Up Pursuit}} | ||
|- | |||
|[[Pinocchio's Puzzle]] | |||
|2011 | |||
|NA | |||
|{{Ratings|Pinocchio's Puzzle}} | |||
|- | |- | ||
|[[Pirates: The Key of Dreams]] | |[[Pirates: The Key of Dreams]] | ||
Line 1,527: | Line 1,532: | ||
|JP/NA/EU | |JP/NA/EU | ||
|{{Ratings|Pit Crew Panic!}} | |{{Ratings|Pit Crew Panic!}} | ||
|- | |||
|[[Plättchen Twist 'n' Paint]] | |||
|2008 | |||
|NA/EU | |||
|{{Ratings|Plättchen Twist 'n' Paint}} | |||
|- | |- | ||
|[[Planet Fish]] | |[[Planet Fish]] | ||
Line 1,564: | Line 1,574: | ||
|- | |- | ||
|[[Poker Puzzle]] | |[[Poker Puzzle]] | ||
| | |2008 | ||
|JP | |JP | ||
|{{Ratings|Poker Puzzle}} | |{{Ratings|Poker Puzzle}} | ||
Line 1,604: | Line 1,614: | ||
|- | |- | ||
|[[Popple to Mahou no Crayon]] | |[[Popple to Mahou no Crayon]] | ||
| | |2009 | ||
|JP | |JP | ||
|{{Ratings|Popple to Mahou no Crayon}} | |{{Ratings|Popple to Mahou no Crayon}} | ||
Line 1,654: | Line 1,664: | ||
|- | |- | ||
|[[Rainbow Islands: Towering Adventure!]] | |[[Rainbow Islands: Towering Adventure!]] | ||
| | |2009 | ||
|JP/NA/EU | |JP/NA/EU | ||
|{{Ratings|Rainbow Islands: Towering Adventure!}} | |{{Ratings|Rainbow Islands: Towering Adventure!}} | ||
|- | |- | ||
|[[Raku Raku Kinen Appli Wii: Kinenka no Isha ga Oshieru Nanoka de Yamaru Hōhō]] | |[[Raku Raku Kinen Appli Wii: Kinenka no Isha ga Oshieru Nanoka de Yamaru Hōhō]] | ||
| | |2009 | ||
|JP | |JP | ||
|{{Ratings|Raku Raku Kinen Appli Wii: Kinenka no Isha ga Oshieru Nanoka de Yamaru Hōhō}} | |{{Ratings|Raku Raku Kinen Appli Wii: Kinenka no Isha ga Oshieru Nanoka de Yamaru Hōhō}} | ||
Line 1,699: | Line 1,709: | ||
|- | |- | ||
|[[Rock N’ Roll Climber]] | |[[Rock N’ Roll Climber]] | ||
| | |2009 | ||
|JP/NA/EU | |JP/NA/EU | ||
|{{Ratings|Rock N’ Roll Climber}} | |{{Ratings|Rock N’ Roll Climber}} | ||
Line 1,714: | Line 1,724: | ||
|- id="S" | |- id="S" | ||
|[[Saikyou Ginsei Gomoku Narabe]] | |[[Saikyou Ginsei Gomoku Narabe]] | ||
| | |2008 | ||
|JP | |JP | ||
|{{Ratings|Saikyou Ginsei Gomoku Narabe}} | |{{Ratings|Saikyou Ginsei Gomoku Narabe}} | ||
|- | |- | ||
|[[Saikyou Ginsei Igo]] | |[[Saikyou Ginsei Igo]] | ||
| | |2008 | ||
|JP | |JP | ||
|{{Ratings|Saikyou Ginsei Igo}} | |{{Ratings|Saikyou Ginsei Igo}} | ||
|- | |- | ||
|[[Saikyou Ginsei Mahjong]] | |[[Saikyou Ginsei Mahjong]] | ||
| | |2008 | ||
|JP | |JP | ||
|{{Ratings|Saikyou Ginsei Mahjong}} | |{{Ratings|Saikyou Ginsei Mahjong}} | ||
|- | |- | ||
|[[Saikyou Ginsei Shogi]] | |[[Saikyou Ginsei Shogi]] | ||
| | |2008 | ||
|JP | |JP | ||
|{{Ratings|Saikyou Ginsei Shogi}} | |{{Ratings|Saikyou Ginsei Shogi}} | ||
Line 1,744: | Line 1,754: | ||
|- | |- | ||
|[[Sekai no Omoshiro Party Game]] | |[[Sekai no Omoshiro Party Game]] | ||
| | |2010 | ||
|JP | |JP | ||
|{{Ratings|Sekai no Omoshiro Party Game}} | |{{Ratings|Sekai no Omoshiro Party Game}} | ||
|- | |- | ||
|[[Sekai no Omoshiro Party Game 2]] | |[[Sekai no Omoshiro Party Game 2]] | ||
| | |2010 | ||
|JP | |JP | ||
|{{Ratings|Sekai no Omoshiro Party Game 2}} | |{{Ratings|Sekai no Omoshiro Party Game 2}} | ||
Line 1,839: | Line 1,849: | ||
|- | |- | ||
|[[Solitaire]] | |[[Solitaire]] | ||
| | |2009 | ||
|EU | |EU | ||
|{{Ratings|Solitaire}} | |{{Ratings|Solitaire}} | ||
Line 1,994: | Line 2,004: | ||
|- | |- | ||
|[[Sugarbunnies Wii: Yōkoso Bunnies Field-e]] | |[[Sugarbunnies Wii: Yōkoso Bunnies Field-e]] | ||
| | |2009 | ||
|JP | |JP | ||
|{{Ratings|Sugarbunnies Wii: Yōkoso Bunnies Field-e}} | |{{Ratings|Sugarbunnies Wii: Yōkoso Bunnies Field-e}} | ||
|- | |- | ||
|[[Sugu Suro Duo: New Pulsar R&V]] | |[[Sugu Suro Duo: New Pulsar R&V]] | ||
| | |2009 | ||
|JP | |JP | ||
|{{Ratings|Sugu Suro Duo: New Pulsar R&V}} | |{{Ratings|Sugu Suro Duo: New Pulsar R&V}} | ||
Line 2,104: | Line 2,114: | ||
|- | |- | ||
|[[Tokyo City Nights]] | |[[Tokyo City Nights]] | ||
| | |2008 | ||
|JP | |JP | ||
|{{Ratings|Tokyo City Nights}} | |{{Ratings|Tokyo City Nights}} | ||
Line 2,114: | Line 2,124: | ||
|- | |- | ||
|[[Tomica Drive Shutsudou! Kinkyū Sharyou Hen]] | |[[Tomica Drive Shutsudou! Kinkyū Sharyou Hen]] | ||
| | |2009 | ||
|JP | |JP | ||
|{{Ratings|Tomica Drive Shutsudou! Kinkyū Sharyou Hen}} | |{{Ratings|Tomica Drive Shutsudou! Kinkyū Sharyou Hen}} | ||
Line 2,149: | Line 2,159: | ||
|- | |- | ||
|[[Tsūshin Taikyoku: Hayazashi Shogi Sandan]] | |[[Tsūshin Taikyoku: Hayazashi Shogi Sandan]] | ||
| | |2008 | ||
|JP | |JP | ||
|{{Ratings|Tsūshin Taikyoku: Hayazashi Shogi Sandan}} | |{{Ratings|Tsūshin Taikyoku: Hayazashi Shogi Sandan}} | ||
|- | |- | ||
|[[Tsūshin Taikyoku: Igo Dōjō 2700-Mon]] | |[[Tsūshin Taikyoku: Igo Dōjō 2700-Mon]] | ||
| | |2008 | ||
|JP | |JP | ||
|{{Ratings|Tsūshin Taikyoku: Igo Dōjō 2700-Mon}} | |{{Ratings|Tsūshin Taikyoku: Igo Dōjō 2700-Mon}} | ||
Line 2,189: | Line 2,199: | ||
|- | |- | ||
|[[Unou Kids: Okigaru Unou Training]] | |[[Unou Kids: Okigaru Unou Training]] | ||
| | |2009 | ||
|JP | |JP | ||
|{{Ratings|Unou Kids: Okigaru Unou Training}} | |{{Ratings|Unou Kids: Okigaru Unou Training}} |
edits